KONST / Skulptur & konsthantverk / Skrivställ 9344487
*
nr 934 4487
Skrivställ
förgyllt, empire, längd: 18 cm
Utrop:
4.000 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:33:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/1 20:02:43
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire förgyllt guldfärgad gyllene karl johan karl johan-stil konsthantverk skrivställ skulptur
-
4073 Skrivställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:24
-
4016 Skrivställ
1900-talets början, + brevkniv. Längd: 32-25 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:10
*
Skrivställ
Läs mer om e-auktion
nr 934 4487
Skrivställ
förgyllt, empire, längd: 18 cm
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 4.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/1 20:02:43 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire förgyllt guldfärgad gyllene karl johan karl johan-stil konsthantverk skrivställ skulptur
-
4073 Skrivställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:24 -
4016 Skrivställ
1900-talets början, + brevkniv. Längd: 32-25 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:10